• Events Calendar

  • Jan

    01

    January 2019

    Jan

    06

    Tim Johnson Memorial Round 1 (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Jan

    13

    Tim Johnson Memorial Round 2 (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Jan

    19

    Wellington Cup Day

    Jan

    20

    Sievwright Cup Round 1(Par)

    Jan

    21

    Wellington Anniversary Day

    Jan

    26

    InterClub Round 1

    Div 1        Otaki (H)

    Div 10      Judgeford (A)

     

    Jan

    27

    Sievwright Cup Round 2 (Par)

    End of Summer Competitions:

    Cameron Shield

    Mornington Plate

    Feb

    01

    February 2019

    Feb

    02

    InterClub Round 2

    Div 1          Shandon (H)

    Div 6          Manor Park (A)

    Div 10        Manor Park (H)

     

    Feb

    03

    OPENING DAY Mixed (18 Hole Ambrose)

    7-7:30am  Registration   

    8am          Shotgun Start 

    Feb

    06

    Waitangi Day

    Feb

    10

    Black Cup Qualifying (Top 16 Nett Qualify)
    Cliff Myers Memorial Shield (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Pamela Cup (Best Season Opening Nett Round)
    Dentice Cup (Nett)
    George Cup (Putting)

    Feb

    16

    InterClub Round 3

    Div 1        Carterton (A)

    Div 6        Judgeford (A)

    Div 10      Shandon (H)

     

    Feb

    17

    Black Cup Round 1  (Matchplay on Handicap)

    Spare Sunday (Field Trip - Wainuiomata)

    Feb

    23

    InterClub Round 4

    Div 1       Waikanae (A)

    Div 6       Te Marua (H)

    Div 10     Ohariu (A)

     

    Feb

    24

    Black Cup Round 2  (Matchplay on Handicap)

    M Young Trophy (18 hole stableford)
    Lawson Cup (9 hole stableford) 

    Mar

    01

    March 2019

    Mar

    02

    Mornington Classic

    Mar

    03

    Black Cup Round 3 (Matchplay on Handicap)

    George Trophy (Putting)

    Mar

    09

    Interclub Round 5

    Div 1       Titahi (H)

    Div 6       Miramar (H)

    Div 10     Manor Park (A)

     

    Mar

    10

    Black Cup Finals (Matchplay on Handicap)

    Home Links  (36 Holes over 2 Rounds - Round 1)
    Nancy McCormack (18 Holes Pairs Foursome - Nett)
    Dentice Cup (9 Holes - Nett)
    LGU (Nett)

    Mar

    16

    Interclub Round 6

    Div 1       Otaki (A)

    Div 6       Te Marua (A)

    Div 10     Ohariu (H)

     

    Mar

    17

    Spare Sunday

    George Trophy (Putting)
    Morgan Cup (Pairs- bestball stableford)
    Lawson Cup (Stableford)

    Mar

    23

    Interclub Round 1

    Div 6       Masterton (H)

    Mar

    24

    Secretary's Cup Mixed Field   (Stableford)

    Home Links 
    Aotearoa Cup (Silver & Bronze - Nett)
    Best Gross (Silver & Bronze - Gross)
    Coronation Medal (Silver - best nett)
    Dentice Cup (Nett)
    LGU (Nett)
    Lawson Cup (Stableford)

    Mar

    30

    InterClub Round 7

    Div 1       Carterton (H)

    Div 6       Judgeford (H)

    Div 10      Titahi (A)

    Mar

    31

    O G Hearn Memorial Trophy (Best Ball Par)

    M Young Trophy (Stableford)
    George Trophy (Putting)

    Apr

    01

    April 2019

    Apr

    07

    Treasurer's Trophy

    George Trophy (Putting)

    Apr

    13

    InterClub Round 8

    Div 1            Titahi (A)

    Div 6            Manor Park (H)

    Div 10          Judgeford (H)

    Apr

    14

    Bill Riley Trophy
    (Two Man Ambrose, Minimum Six Tee Shots)

    (Aggregate Handicap Divided By Four)
    Dentice Cup (Nett)
    LGU (Nett)
    Lawson Cup  (Stableford)

    Apr

    19

    Good Friday

    Apr

    20

    Easter Saturday

    Apr

    21

    Easter Sunday

    Easter Cup Mixed Field (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    M Young Trophy (Nett)
    Lawson Cup (Stableford)

    Apr

    22

    Easter Monday

    Apr

    25

    ANZAC DAY

    Apr

    27

    Interclub Round 9

    Div 1      Waikanae (H)

    Div 6      Masterton (A)

    Div 10    Titahi (H)

    Apr

    28

    Bartley Shield Round 1 (1st Round Best Ball Nett)

    Home Links (36 Holes over 2 Rounds - Round 2)
    Nancy McCormack (18 Holes Pairs Foursome - Nett)
    George Trophy (Putting)

    May

    01

    May 2019

    May

    05

    Bartley Shield Round 2 (2nd Round Foursomes Nett)
    (Alternate Shots, One Ball, Odd & Even Hole Tee-Offs)

    Dentice Cup (Nett)
    LGU (Nett)
    George Trophy (Putting)

    May

    11

    Interclub Round 10

    Div 1      Shandon (A)

    Div 6      Miramar (A)

    Div 10    Shandon (A)

    May

    12

    minimal: title

    Spare Sunday

    May

    19

    Mixed Pairs Canadian Foursomes

    (Both Tee Off, Pick Best Ball, Then Alternate Shots)
    (40% Aggregate Handicap)

    Dentice Cup (Nett)
    LGU (Nett) 

    May

    26

    Handicappers Trophy Mixed (Stableford)
    End of Summer / Autumn Eclectics
    M Young Trophy (Stableford)
    Dentice Cup (Nett)
    LGU (Nett)

    Jun

    01

    June 2019

    Jun

    01

    Queen's Birthday Saturday

    Jun

    02

    QUEEN’S BIRTHDAY SUNDAY

    Goat Trackers Trophy (Nett)
    Start of Winter / Spring Eclectics 

    SPARE SUNDAY
    Start of Winter / Spring Eclectics 
     

    Jun

    03

    QUEEN'S BIRTHDAY

    Jun

    09

    Matchplay Championship Qualifying

    (Top 8 Gross Score Qualifying)
    Bowness Cup (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Von Watson Trophy (Best Combined Putting & Nett Rounds)
    (Round 1 - Putting)
    George Trophy (Putting)

    Jun

    16

    Matchplay Championship Round 1

    J B Lawson Cup Round 1 (Stableford)

     Von Watson Trophy (Best Combined Putting & Nett Rounds)
    (Round 2 - Nett)
    Dentice Cup (Nett)

    Jun

    23

    Matchplay Championship Round 2

    J B Lawson Cup Round 2 (Stableford)

    M Young (Stableford)
    Lawson Cup (Stableford)
    George Trophy (Putts)

    Jun

    30

    Matchplay Championship Finals (36 Holes)

    J B Lawson Cup Round 3 (Stableford)

    Donovan Rosebowl (Best nett Par 4s)
    Dentice Cup (Nett
    )

    Jul

    01

    July 2019

    Jul

    07

    Matchplay Reserve Day

    I Simpson Cup (Rd 2 of 3 - Putting)

    George Trophy (Putting)

    Jul

    14

    minimal: title

    Patron's Trophy (Stableford)

    Jul

    21

    Church Cup (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    I Simpson Cup (R3 of 3 - Nett)
    Dentice Cup (Nett
    )

    Jul

    28

    America's Cup (MIXED) Foursomes

    (Lower Handicap Receives 60% of Handicap)
    (Higher Handicap Receives 40% of Handicap)
    Add the Percentages Together Before Rounding

    Aug

    01

    August 2019

    Aug

    04

    Presidents Cup - Round 1 (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Field Trip/Spare Sunday

    Aug

    11

    President's Cup Round 2 (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Lawson Cup (Stableford)

    Aug

    18

    Veterans' Tournament

    Coltman Cup (Nett)
    A Walker Memorial Trophy (Par)
    Des Virtue Plate (Stableford)

    George Trophy (Putting)

    Aug

    25

    Top Dogs & Top Cats Qualifying

    Top Dogs - Top 32 Qualify (Nett)
    Duncan MacKenzie Memorial Cup (Nett) 
                         Goat Trackers Trophy (Nett)

    Top Cats - Qualifying Round (Nett)
    Brian Frank Cup (Top Qualifier - Nett)

    Sep

    01

    September 2019

    Sep

    01

    Top Dogs & Top Cats - Round 1

    Top Dogs Round 1 (Fourball Matchplay on Handicap)
    K O Cup Round 1 (Best 3 cards of 4 Rounds - Stableford)
    Bill Cook Trophy Round 1 (Juniors - 3 Rounds of Aggregate Stableford)

    Top Cats Round 1 (Fourball Matchplay on Handicap)

    Sep

    08

    Top Dogs & Top Cats Round 2

    K O Cup - Round 2
    Bill Cook Trophy - Round 2 (Nett)

    Top Cats Round 2 (Fourball Matchplay on Handicap)

    Sep

    15

    Top Dogs & Top Cats Round 3

    K O Cup - Round 3
    Bill Cook Trophy - Round 3

    Top Cats Round 3 (Fourball Matchplay on Handicap)

    Sep

    22

    Top Dogs & Top Cats Finals

    K O Cup - Round 4

    Sep

    29

    Frank Cossgrove Cup (Pairs Aggregate Stableford)

    TBC Trophy (Stableford)
    F Smith Cup (Stableford)
    Lawson Cup (Stableford)

    Oct

    1

    October 2019

    Oct

    06

    Club Captains' Trophy  Mixed (Two Person Ambrose)

    Oct

    10

    Golf Trip Away

    Oct

    13

    Les Withers Cup (Stableford)
    Brewery Trophy (Best Ball Stableford, Blind Draw)

    Oct

    13

    Championship Cup (Nett qualifying round)

    Dentice Cup (Nett) 

    Oct

    20

    minimal: title

    Caterer's Trophy Mixed (Single Round of Par)

    Oct

    27

    LABOUR WEEKEND

    SPARE SUNDAY

     

    Oct

    28

    Labour Day

    Nov

    1

    November 2019

    Nov

    03

    Strokeplay Championship Round 1
    Brett Cup Round 1 (Nett)
    Putting Competition Round 1
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Ladies Club Championships (Nett)

    Nov

    05

    MELBOURNE CUP DAY

    Nov

    10

    Strokeplay Championship Round 2
    Brett Cup Round 2 (Nett)
    Putting Competition Round 2
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Ladies Club Championships (Matchplay on Handicap)

    Nov

    17

    Ladies Club Championships (Matchplay on Handicap-Final)
    Catchup on any outstanding George, Lawson & Dentice Rounds)

    Dec

    15

    Xmas Family Day (Mixed)

    (Stableford)

    Daily Competition (Stableford)

    Nov

    17

    Strokeplay Championship Round 3
    Brett Cup Round 3 (Nett)
    Putting Competition Round 3
    Goat Trackers Trophy (Nett)
    End of Winter / Spring Eclectics 

    M Young Trophy (Stableford)
    Andrews Plate (Pairs best ball stableford)

    Nov

    24

    CLOSING DAY (Ambrose)

    Nov

    30

    Annual General Meeting

    Starting at 4.30pm

    Dec

    01

    December 2019

    Dec

    01

    Xmas Cheer (Mixed)

    (Best Ball Stableford, Blind Draw)
    Start of:       Summer / Autumn Eclectics
                       Cameron Shield (54 Hole Stableford)
                        Mornington Plate (54 hole Best Ball stableford)

    Start of:       Summer Cup (Best 4 rounds of Stableford)
                       Summer Cup (Best 4 Rounds of Nett
                       To be Played During December & January)
         

    Dec

    8

    SHOOTOUT FINAL

    Dec

    15

    Xmas Family Day (Mixed)

    Dec

    22

    Eagles Day (Mixed)

    Brian Aston Cup (Stableford)

    Daily Competition (Stableford)

    Dec

    29

    Bar Manager's Trophy (Mixed)

    Daily Competition (Stableford)

    Dec

    25

    CHRISTMAS DAY

    Dec

    26

    BOXING DAY

    Jan

    01

    January 2020

    Jan

    05

    Tim Johnson Memorial Round 1 (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Jan

    12

    Tim Johnson Memorial Round 2 (Nett)
    Goat Trackers Trophy (Nett)

    Jan

    19

    Sievwright Cup Round 1 (Par)

    Jan

    20

    Wellington Anniversary Day

    Jan

    26

    Sievwright Cup Round 2 (Par)

    End of Summer Competitions:

    Cameron Shield

    Mornington Plate

    Feb

    01

    February 2019

    Feb

    02

    OPENING DAY

    Feb

    06

    Waitangi Day

  • America’s Cup
    American Foursomes.
    Handicap – Chapman system.
    Lower handicap receives 60% of course handicap.
    Higher handicap receives 40% of course handicap.
    Add the percentages together before rounding.
     
    Bar Manager’s Shield
    Single round of Best Ball – Stableford.

    Bartley Shield
    One round of Best ball - Nett.
    One round of Foursomes – Nett.

    Bill Riley Trophy
    Two man Ambrose.
    Aggregate handicap divided by four.
    Minimum six tee shots.


    Black Cup
    Matchplay on handicap.
    Final 18 holes.

    Bowness Cup
    Single round of Nett.
    Qualifying round of the Matchplay Championship.

    Brett Cup
    Three cards of Nett.

    Brewery Trophy
    Single round of Best Ball – Stableford (Blind Draw).

    Brian Aston Trophy
    Single round of Stableford.

    Cameron Shield
    54 hole Stableford competition played over three rounds during summer season.  Players to indicate their intention to play before commencement of round.

    Canadian Foursomes - Mixed Pairs
    Both players tee off.  Play best ball and the other ball is taken out of play.  If Player A hit the selected ball off the tee, then Player B will hit the next shot.

    Caterer’s Trophy
    Single round of Par.

    Church Cup
    Single round of Nett.

    Cliff Myers Memorial Shield
    Single round of Nett.
    Top 16 qualify for the Black Cup.

    Club Captain's Trophy
    Two Man Ambrose.

    Duncan MacKenzie Memorial Cup
    Single round of Nett.
    Top 32 qualify for the Top Dogs.

    Easter Cup
    Single round of Nett.

    Eclectics
    - Summer / Autumn
    - Winter / Spring
    The eclectic score is the lowest score obtained by a player at each hole during the season. The total score is subject to be deduction of half the players’ handicap.

    Frank Cossgrove Cup
    Single round of pairs Aggregate - Stableford.

    Goat Trackers Trophy
    Best eight rounds of thirteen - Nett.

    Handicapper’s Trophy
    Single round of Stableford.

    J B Lawson Memorial Cup
    Three rounds of Stableford.

    K O Cup
    Best three cards of four rounds of Stableford

    Les Withers Cup
    Single round of Stableford

    Matchplay Championship
    The championship will consist of one qualifying round of 18 holes strokeplay.
    Top 16 qualify on gross score for matchplay “off the stick” in four divisions.
    All matches will be 18 holes excluding the finals which will be 36 holes.

    Mornington Plate
    54 hole Best Ball stableford competition, to be played over three rounds during summer season.  Players to indicate their intention to play before commencement of round.

    O G Hearn Memorial
    Single round of Best Ball - Par. 

    Patron’s Trophy
    Single round of Stableford.

    President’s Cup
    Two rounds of Nett.

    Putting Competition
    Three putting rounds.

    Secretary’s Trophy
    Single round of Stableford

    Sievwright Cup
    Two rounds of Par.

    Stokeplay Championship
    Entry sheets will be posted 30 days prior to the start of the championships and the entries will close at 4pm on the Friday prior to the first round.  The draw will be posted by 5pm on the same day.  The championship will be played over three rounds of 18 holes.

    Tim Johnson Memorial
    Two Rounds of Nett.

    Top Dogs
    Four Ball Matchplay on handicap.
    Final 18 holes.

    Treasurer’s Trophy
    Single round of Par.




     

    Ladies Events

    Andrews Plate
    Pairs, Single round best ball Stableford

    Brian Frank Cup
    Top Cat qualifying round - Nett.

    Championship Cup
    Matchplay between players, using handicaps, to determine the Champion player of the year.

    Dentice Cup/LGU Days
    Nett Competition - Best 4 of 8.

    Donovan Rosebowl
    Best Nett score on Par 4s.

    Finn Cup:  Eclectics
    - Summer / Autumn
    - Winter / Spring
    The eclectic score is the lowest score obtained by a player at each of the official 9 holes during the season. The total score is subject to be deduction of half the players’ handicap.

    George Cup
    Putting Competition - Best 4 scores of 8 rounds

    Kenneth Hemi Memorial Trophy - (Top Cats)
    Nine or 18 hole qualifying round, partners then selected and knockout pairs matchplay rounds

    Ladies Golf Union (LGU) & Home Links Events
    • LGU Medal: Bronze Division
    • Nancy McCormick Foursomes: Handicap Strokeplay over two rounds
    • Coronation Medal: Silver Division, 18 Hole Strokeplay
    • Aotearoa Cup: Silver & Bronze Division, 18 Hole Strokeplay
    • Best Gross Cup: All Divisions, 18 Hole Strokeplay


    Lawson Cup
    Stableford Competition - Best 4 of 8

    Morgan Cup
    Pairs over two 9 hole rounds
    Round 1: Four ball best ball Stableford
    Round 2: Four ball best ball Nett

    Pamela Cup
    Best Season opening nett round

    D Pollock Plate
    Most improved player of the season.

    I Simpson Cup
    Over three rounds: One each of Putting, Nett and Stableford

    Summer Cup
    Played over December and January, best 3 rounds of 5, Nett

    Top Cats
    Four ball matchplay on handicap

    Von Watson Trophy
    Best combined putting and nett rounds in a single month